Kuru Dut Ve Faydaları

Kuru Dut Ve Faydaları

Okunma Sayısı: 198 Yayın Tarihi: 08 May 2020 Yorum 0

Kuru Dut Faydaları;Yüksek oranda Demir, kalsiyum, B1, B2 ve C vitamini barındırır.İçerdiği bu zengin vitamin ve minerallerden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Dut Ateş düşürücüdür.Dut Antibiyotik etkiye sahiptir.Dut Kandaki olası iltihabi durumlarında harika bir etki yapar.Prof.İbrahim Saraçoğlu Dut konusunda çok sayıda bilgi ve tarif paylaşmıştır.Paylaştığı en önemli bilgilerden bir taneside; Kandaki CRP üzerinde DUT'un yarattığı olumlu etkilerdir.Kandaki yüksek CRP dediğimiz iltihabın düşürülmesinde DUT çok etkilidir.

Devamı..!

Et yemeklerine hangi baharatlar uygun olur?

Et yemeklerine hangi baharatlar uygun olur?

Okunma Sayısı: 152 Yayın Tarihi: 29 Apr 2020 Yorum 0

Taze baharat, kekik, biberiye, beyaz biber veya karabiber, soğanın suyu ete lezzet katacak yeterli malzemedir.Et yemekleri tüm dünya ülkelerinin geleneksel mutfaklarında önemli bir yere sahiptir.Anne sütünden sonra "Ademoğlunun ilk besini ettir" denilebilir.En iyi protein kaynağı olmasının yanı sıra farklı pişirme yöntemlerine elverişli olması,sebzeler ve diğer besinler ile uyumluluğu,farklı baharatlar ile farklı tatlar vermesi sayesinde en çok tercih edilen bir besindir. Kırmızı et'te kullanılacak baharatlar oldukça geniş bir yelpazeye yayılıyor. Kişisel tercihler,farklı pişirme yöntemleri gibi birçok faktör "Kırmızı Et'te kullanılacak baharatın" karar aşamasında etkili oluyor. Sizler için kırmızı ete en çok yakışan baharatlardan bir kaçının derlemesini yaptık.

Devamı..!

Meyan Kökü Nedir? Yararları ve Zararları nedir?

Meyan Kökü Nedir? Yararları ve Zararları nedir?

Okunma Sayısı: 98 Yayın Tarihi: 25 Apr 2020 Yorum 0

Meyanın Kullanıldığı Yerler : Bu kökler ilaç ve bira endüstrilerinde, kolalı içeceklerin yapımında kullanılıyor. Geleneksel Anadolu mutfak kültüründe ve sokak lezzetlerinden bir tanesidir.Bu kökten tek başına veya bir kaç bitki ile de şerbeti yapılarak içilir. Üç yıllık toprak altındaki köklerinden koyu renkli sakızımsı "meyan Balı" elde edilir.Çubuk ya da dörtgen şeklindeki parçalar halinde satılır ve ilaç olarak kullanılır.

Devamı..!

Sumak nedir?Sumağın Faydaları Nelerdir?

Sumak nedir?Sumağın Faydaları Nelerdir?

Okunma Sayısı: 82 Yayın Tarihi: 24 Apr 2020 Yorum 0

Sumak, çalı görünümünde bodur bir bitkidir. Sumak bitkisinin meyvesi küre biçiminde, kırmızımtırak ve ekşi bir tadı vardır. Uygun yöntemlerle kurutulduktan sonra, az bir miktar sofra tuzuyla karıştırılıp öğütülür ve baharat olarak kullanılan "sumak" elde edilmiş olur.Özellikle kokuyu azalttığı ve doğal ekşi tadı için soğan salatalarında çok tercih edilir

Devamı..!

Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar?

Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar?

Okunma Sayısı: 135 Yayın Tarihi: 06 Apr 2020 Yorum 0

Cilt ve eklem sağlığının yanında saç ve göz sağlığı için oldukça önemli olan kolajen; vücudumuz için en gerekli proteinlerden biridir.30 yaşı geçtikten sonra vücuttaki kolajen üretimi yılda yaklaşık yüzde %1-%2 oranında azalma gösterir. 40 yaşına ulaşıldığında ise vucuttaki kolajenin % 10 ila %20’si kaybedilir. Bu yüzden, vucudun kolajen üretimini desteklemek ve kolajen kaybını durdurmak için yaş ilerledikçe farklı yollardan kolajen desteği almak gerekebilir.

Devamı..!

Kekik nedir,Kekikğin Çeşitleri,Kekiğin Faydaları

Kekik nedir,Kekikğin Çeşitleri,Kekiğin Faydaları

Okunma Sayısı: 142 Yayın Tarihi: 04 Apr 2020 Yorum 0

Kekik bitkisi içeriğinde flɑvonoid, simol, borneol, tripenoit ve kendine hɑs kokusunu veren timol ve kɑrvɑkrol mɑddeleri bulunur. Hɑᴢirɑn ɑyındɑ hɑsɑdı yɑpılɑbilen kekik otu, öᴢellikle Güney ɑvrupɑ ve ɑkdeniᴢ bölgelerinde yɑygın olɑrɑk yetiştirilir. Ülkemiᴢ, bitki örtüsü sebebiyle kekik yetiştirmeye çok uygundur.

Devamı..!

Kekik Yağının faydaları

Kekik Yağının faydaları

Okunma Sayısı: 99 Yayın Tarihi: 04 Apr 2020 Yorum 0

Mutfɑklɑrdɑ ҫok kullɑnılɑn, tɑᴢe veyɑ kurutulmuş şekliyle birҫok yemeğe leᴢᴢet kɑtɑn, bɑhɑrɑt olɑrɑk her evde bulunɑn kekiğin, suyu ve yɑğı dɑ şifɑ bulmɑk ɑmɑcıylɑ kullɑnılmɑktɑdır. Kekik yɑğı fɑydɑlɑrı hɑlk ɑrɑsındɑ ҫok iyi bilindiğinden, yɑğın kullɑnımı dɑ oldukҫɑ yɑygındır.

Devamı..!

Arıların Mücizesi Arı Sütü

Arıların Mücizesi Arı Sütü

Okunma Sayısı: 117 Yayın Tarihi: 25 Mar 2020 Yorum 0

Arı sütünün insan sağlığı açısından önemine ve çeşitli alanlarda kullanımına koşut olarak üretimi ve kullanımı konusunda yapılan çalışmalar 1950 yılından bu yana ağırlık kazanmıştır. Arı sütünün biyolojik ve klinik özellikleri, üretim tekniği ile kalite kontrolü konusunda önemli aşamaların kaydedilmiş olması, apiterapi alanında kullanımını yaygınlaştırarak üretimi cazip duruma getirmiştir.

Devamı..!

"Lityazol Cemil" ve Şevketi Bostan Bitkisi

"Lityazol Cemil" ve Şevketi Bostan Bitkisi

Okunma Sayısı: 361 Yayın Tarihi: 08 Mar 2020 Yorum 0

Şevketi bostan (Scolymus hispanicus L.) bitkisi, papatyagiller (Asteraceae) ailesine mensuptur. Eczacılıkta, taze veya kurutulmuş kök kabukları kullanılır. Şevketi bostan, Avrupa’da ve Türkiye’de yaygın şekilde yetişir. İzmir civarında yemeği yapılır, Manisa yöresinde, böbrek ve mesanedeki kum-taş düşürme özelliğiyle bilinir. 1920 yılında Manisa’ya yerleşmiş olan Askeri Tabib Dr. Cemil Şener, drogdan sulu alkolle hazırladığı sıvı ekstresine, 1934 yılında “Lityazol Cemil” adıyla Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat almıştır.

Devamı..!

1 den 9 e 26 (3 sayfa) ürün gösteriliyor