Halep Hatay Usulu Kahvaltılık Zahter

Hatay Halep Usulu Kahvaltılık Zahter

Hatay Halep Usulu Kahvaltılık Zahter

Okunma Sayısı: 6601 Yayınlanma Tarihi 06 May 2017 Yorum: 0

Suriye ve Hatay Bölgesinin geleneksel kahvaltı lezzetlerinden bir tanesidir.Yöresel mutfak kültüründe önemli yer tutar.Kahvaltıda zeytinyağı ile beraber yenilen 14 çeşit yöresel baharatın karışımından yapılmış besleyici, doyurucu ve lezzetli bir karışımdır.

HAZIRLANIŞI:Bir çorba kaşığı zahter ve bir çorba kaşığı zeytin yağını bir kaseye dökülüp karıştırılması yeterlidir. Ekmeğinizi bu karışıma banıp yiyebilirsiniz. Dilerseniz zeytinyağı ve zahteri ayrı ayrı kaselere koyup ekmeği önce zeytinyağına sonra zahtere banıp yiyebilirsiniz. Bu enfes lezzeti çok beğeneceksiniz.

Dilerseniz Zeytinyağına karıştırdıktan sonra hamur üstüne serip fırına verebelir muhteşem zahterli pide (Mınekiş) yapabilirsiniz.


Kahvaltılık zahterin içindeki baharatlar : Leblebi, susam, bulgur unu, zahter (kekik), karpuz çekirdeği, menengiç, tuz, kimyon, kişniş (Küzbara), şumra (rezene), nane, summak, tarçın.
Kahvaltılık Zahter Karışımının Hazırlanış TARİFİ:Leblebi,Karpuz Çekirdeği güzelce yakmadan kavrulur.Daha sonra menengiç (bıttım),kimyon,rezene,susam ve kişniş de çok hafif şekilde ayrı ayrı kavurulur.Kavrulan bu malzeme bir mikser veya değirmende diğer malzemeler ile birlikte (susam hariç) un haline gelene kadar öğütülür.Daha sonra öğütülmüş bu karışıma kavrulmuş susamı tüm halinde eklenir.Damak zevkine göre rendelenmiş hindistan cevizi de eklenebilir.
Benzer Konular
Yorumlar
Yorum Yap